Dnes už se domy nemohou stavět jenom tak, jak si kdo právě usmyslí. Nelze stavět s tím, že to snad nespadne, ale skutečně to spadnout nesmí, a také musí být dosahováno kvalit v nejrůznějších ohledech. Třeba i v záležitostech energetické náročnosti takových budov.
Energie jsou dnes prostě drahé a čím dál dražší, a spolu s tím rostou i nároky, které lidé kladou na objekty, jež si kupují. A stavebníci musí dokázat s takovými požadavky držet krok. Nové budovy musejí být co nejdokonalejší, a i ty starší se často zateplují. A to není zase až tak snadný úkol, jak by se možná amatérům mohlo zdát.
Když se mají stěny zdokonalit polystyrenem, rozhodně to neznamená jenom to, že se na ně nanese nějaká vrstva lepidla, na které se ty polystyrenové desky nalepí, ani to neznamená, že se sem takové polystyrenové desky přiloží, přitlučou se hřebíky a je to. Je to daleko náročnější úkol. A tak je tu nezbytná i nutnost kotvení polystyrenu, která není rozhodně úkolem pro amatéry, má-li výsledek fungovat a dlouho vydržet.
Ať už jde o kotvení dřevěných rámových konstrukcí, provětrávaných fasád nebo architektonických profilů typu šambrány, římsy či bosáže, musí se to prostě umět a musí se na to jít pomalu vědecky. Aby byly konstrukce pevně fixované v takové pozici, v jaké mají být, a aby tu nevznikaly tepelné mosty nebo nehrozila kondenzace na povrch fasády.
Že tomu nerozumíte a plně nechápete, oč se jedná? Jestli nejste těmi, kdo se zateplování objektů věnují, nemusí vás to nějak trápit. Ale jestli jste z oboru, měli byste o tom vědět. Protože jde o důležitou záležitost. O energeticky náročné nezateplené budovy už dnes totiž zpravidla nikdo nestojí. A pokud byste to odbyli, nevyplatí se vám to.
A naštěstí jsou tu odborníci, kteří tomu rozumí. A když aplikují takové odborné poznatky v praxi, vznikají nám tu budovy, které odpovídají i těm nejnáročnějším kritériím, podle nichž jsou posuzovány.