Chci se rozvíjet, maturita mi nestačí.

Mnoho mladých lidí je už na základní škole postaveno před důležité rozhodnutí, jakou střední školu si vybere. Někteří mají jasno, některým bylo určeno a někteří si mohou zvolit. Část jde v patách rodičů, část se moc nerozmýšlí a část si vybírá velmi pečlivě. Ale střední školou to pro mnohé nekončí, co tedy dál? Někdo si chce prodloužit mládí a do práce se mu nechce, někdo se ke svému středoškolskému studiu musí vzdělávat dál. Jak vybrat tu správnou vysokou školu? Můžeme se řídit pár pravidly které nám udělají větší pořádek ve velkém výběru vysokých škol.
znamení myšlenky
Ale nejdříve si položme pár otázek a odpovězte si na ně ANO/NE
· Vím, co chci dělat za povolání?
· Vím, jaké vzdělání potřebuji, abych povolání mohl dělat kvalitně a byl v něm dobrý?
· Vím, která škola se na zvolený obor specializuje?
Odpověděli jste si na vše ANO? Tak jste šťastlivec, který má své další kroky téměř vyřešené, stačí už jen vyplnit přihlášku a přihlásit se. A s dobrou přípravou je velká pravděpodobnost, že budete přijati a budete blíže svému cíli.
Zaváhali jste v nějaké otázce nebo si nejste jisti, jaké by měli být Vaše kroky? Nezoufejte.
pastelka v puse
Pojďme se podívat na pár tipů, které by mohli pomoci v orientaci mezi Vysokými školami a jejich obory.
Pokud víte, co chcete dělat, je orientace jednodušší. Můžete se zaměřit na obor ve kterém máte vystudovanou střední školu, ale třeba si nejste jisti, který ten obor by byl pro Vás přesně to ono. V tom případě by mohl pomoct trh práce. Prohlídnout si nabízené pracovní příležitosti a požadavky, které mají zaměstnavatelé.
Pokud i přes to tápete, a ještě jste se nerozhodli nebo Vás střední škola utvrdila, že vystudovaný obor není přesně to ořechové, co jste si představovali při jeho zvolení na základní škole, je možnost navštívit veletrh vysokých škol. Máme zde Veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání, někteří je známí jako Gaudeamus. Probíhá každoročně v Praze a Brně. V Praze najdete i Veletrh veřejných vysokých škol, v Ostravě naleznete například Veletrh zahraničních vysokých škol – Dream Big.
Není to tak hrozné, jak to vypadá, takový veletrh Vám může otevřít oči, ukáže Vám všechny Vaše možnosti. Teď už je to na Vás…