Schodiště – jaký materiál a konstrukci volit do interiéru?

Důležitým prvkem příjemného vzhledu interiéru nejsou pouze dekorativní prvky, ale celek a jeho celkové sladění. To od větších kusů nábytků po nejmenší ozdůbky. Ani schodiště ale není výjimkou, ba naopak. Jedná se o rozložitou součást místnosti, na kterou chtě nechtě pohled prostě padne. Při nevhodné volbě pak může něco tak „obyčejného“ zkazit celkový estetický dojem.

stairs-426389_960_720

V interiéru se nejvíce používá samonosné schodiště, které vyniká tím, že jej lze vložit do jakéhokoliv prostoru a přesto bude vypadat skvěle. Nepotřebuje totiž žádnou podpěrnou konstrukci, takže dokonale opíše tvar prostoru, kde má být umístěno.

Při výběru proto mějte na paměti, že máte opravdu širokou škálu možností. Co se týká materiálů, můžeme volit mix nebo jenom jeden druh. Může jím být dřevo, kov, beton, cihly, plast, sklo a mnohé další. Každý druh s sebou přináší jisté výhody i nevýhody, každý je něčím specifický. Zde jsou některé typy schodišť dle materiálu, včetně jeho vlastností:

  • Dřevěné

Tento materiál dodá interiéru pocit tepla a útulnosti. Nejsou chladné, zapadnou snad do každého typu interiéru. Mohou být buď tzv. zadlabaná schodnicová nebo schodnicová sedlová. Nejčastěji se využívá dub, jasan, buk nebo javor, dále také cenově výhodná borovice.

  • Kovové

Při správné volbě typu bude působit jako šperk interiéru. Používá se hliník, ocel nebo nerez, které se mohou dále upravovat pozinkováním či nátěrem. Profilováním jednotlivých stupňů se pak eliminuje riziko uklouznutí.

  • Betonové

Velké prostory si zaslouží kvalitní, stabilní, požárně odolné a trvanlivé betonové schody. Ty se dají obložit dřevem, kamenem, dlažbou, PVC či mnohými dalšími materiály. Jejich velkou nevýhodou je vysoká cena a téměř nulová možnost rekonstrukce či jejich následné úpravy do budoucna.

apartment-406901_960_720

Trendem je používat kombinaci těchto materiálů. Často se například setkáváme s kombinací dřeva a kovu, které dodává vzdušnému a futuristickému vzhledu. Dojem luxusu pak tvoří kov se sklem, tato možnost ovšem nezapadne do každého interiéru. Vzhled každého schodiště pak dotvoří vhodně zvolené zábradlí.