Zlatý retrívr, pes do každé rodiny

Pes je nejlepší přítel člověka. Tuto známou větu známe snad všichni. Psy, stejně jako další zvířata, můžeme najít v různých rasách, které se liší velikostí, zbarvením či stavbou těla. Dnes se blíže podíváme na zlatého retrívra.

Původ

Samotné plemeno pochází z Velké Británie. Tehdy toto plemeno začal šlechtit lord Tweedmouth, neboť toužil vlastnit loveckého psa hezkého na pohled. Zpočátku se plemeno nazývalo žlutý retrívr, slovo „zlatý“ se přijalo až v roce 1920.

Hodná a přítulná povaha

Zlatí retrívři jsou obecně hodní a přítulní a díky svojí povaze se hodí na pozici asistenčního či canisterapeutického psa. Hodí se i k dětem, je velmi hravý a vyhledává společnost lidí i dalších psů. Většinou nemívá problémy se socializací.

Na druhou stranu, to, že mají v povaze milý přístup, neznamená, že ho nemusíte trénovat. Musíte, stejně jako ostatní psy.

Zlatý retrívr

Srst jako slunce

Jejich zlatavá srst, kterou naleznete v několika odstínech, od světlé až po zlatavě tmavou, je samočisticí a zároveň hustá a nepromokavá. Tento fakt, spolu se spojením jejich nadání pro plavání, znamená, že se hodí pro lov kachen a dalších vodních ptáků. V dnešní době, nutno říci, se k němu ale již nevyužívají. Přesto nelze jen tak zazdít jeho lovecký původ.

Štěně zlatého retrívra

Pozor na klouby!

Právě díky své velikosti, kdy dosahují v kohoutku až kolem 56 centimetrů, jsou zlatí retrívři často náchylní na onemocnění kloubů, zvláště toho kyčelního. Je tedy nadmíru důležité vést psa již od štěněte ke správnému pohybu a držení těla, tak, aby se předešlo problémům v pozdějším věku. V průměru se toto plemeno dožívá 10 – 12 let.

Zlatí retrívři se hodí k mnoha psím sportům a zajisté se jedná o skvělého parťáka do života, případně jako pomoc nemocným lidem. Díky své povaze se neztratí ani u dětí, přesto je třeba vždy po očku koukat, co s pejskem vyvádí.

Pes má být radost, ne problém!