Jak na efektivní učení?

Ať jste školou povinní, či vás pouze čeká zkouška v práci, na kterou se učit musíte, víte, že nabiflovat do hlavy stovky stran informací není nic jednouchého. Pokud chcete své učení zvládnout co nejefektivněji a v co nejkratším čase, je dobré vědět několik věcí.

brýlatý pes

Motivujte se. To je asi to nejlepší, co pro sebe během učení můžete udělat. A chce to hned dva druhy odměn. Za prvé, vymyslete si, čím se odměníte za zvládnutou zkoušku. Tato věc vás bude do učení neustále ponoukat a budete si moc říct. „Až to bude zdárně za mnou, koupím si ty krásné šaty a budu neodolatelná!“. Může jít o cokoliv, po čem toužíte, ale odměnit se prostě musíte! Je dobré se motivovat i přímo během učení. Rozvržení času je jen na vás, ale co takhle 45 minut učení a poté 15 minut pauza, při které se odměníte kávou, čajem, odpočinkem na Instagramu nebo něčím jiným, co máte rádi. Hlavní je tento čas dodržovat. Pokud vám nevyhovuje časové určení, můžete si říct, že se naučíte třeba 10 stran a poté si dáte pauzu. Je to jen na vás, ale je to důležité. Mozek si potřebuje udělat volno, nedokáže přijímat velké množství informací v kuse.

Učení si rozložte podle času, během kterého ho potřebujete zvládnout. Vypočítejte si, kolik stran za den musíte do zkoušky zvládnout, abyste poslední den zvládli i opakování. Uvidíte, jak vám práce jde od ruky, a i to vás bude motivovat. A pokud máte rádi černé na bílém, můžete si do diáře zapsat počet stran, který se během dne musíte naučit. Poté, co se je naučíte si je v diáři odškrtněte. Drobnost, ale moc příjemná drobnost.

Buďte pečliví a soustřeďte se. Když už se učíte, prostě se učte. Nenechejte se vyrušovat a učte se naplno. Je zbytečné učit se a vědět, že si stejně vůbec nic z dané látky nepamatujete. Proto je i dobré si po pauze v rychlosti zopakovat látku, kterou jste se učili před pauzou. Do hlavy si dostanete další informace i v rychlosti, protože opakování je matka moudrosti, a hlavně se ujistíte, že vám učení k něčemu je.
učení v posteli

Pokud vám stačí učení bodové (slovíčka v cizím jazyce a podobně), není nic jednoduššího, než si je vypsat na jednotlivé papírky a ty přilepit na věci všude kolem sebe. Když kolem nich budete procházet, zaměřte se na ně. Tím si je krásně zapamatujete. Jo, a nezapomeňte na zvýrazňování. Ono vážně funguje a až se budete mořit nad konkrétní otázkou při zkoušce, vybaví se vám místo, kde byla daná věc zvýrazněná.