Je YouTube video downloader legální nástroj?


Server YouTube patří mezi nejpopulárnější na celém internetu. A není divu, najdeme zde nespočet videí na jakékoliv téma, které nás napadne, a každý den jsou přidávána stále další. Je samozřejmé, že mnozí lidé zde mají své oblíbené kousky, na které se často dívají. A to je v pořádku. Ovšem je potřeba si uvědomit, že kterékoliv video může být kdykoliv smazáno, a to jak autorem samotným, tak i serverem. Je tedy pochopitelné, že si lidé chtějí svá nejoblíbenější stáhnout.

Zde však naráží na problém: je skutečně legální používat YouTube downloader https://www.stahujvidea.cz/youtube-video-downloader? Koneckonců všichni víme, jak je nelegální stahování filmů postihováno. Videa pak samozřejmě patří svým autorům, nehledě na to, že se zde mnohdy jedná například o oficiální videoklipy k písničkám. Jak se na to tedy dívá zákon?

youtube4

V první řadě je potřeba si uvědomit, že na rozdíl od filmů, za sledování videí na YouTube neplatíme. Jistě, můžeme namítnout, že neplatíme ani televizi, ale to není tak docela pravda – platíme koncesionářské poplatky u té veřejnoprávní a sledováním reklam platíme u těch komerčních. Nejedná se tedy o krádež, jako v případě filmů.

Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že video je stále majetkem daného autora, a on má právo určit, jak s ním bude nakládáno. Je tedy možné jej používat pouze k jemu schválenému účelu.

youtube2

V podstatě to znamená, že si jej můžete stáhnout pro svou potřebu. Nesmíte na něm však bez souhlasu autora vydělávat, například placeným promítáním. Nemůžeme jej ani upravit či uveřejnit jako vlastní. I zde by se jednalo o porušení autorských práv, a vystavovali bychom se tvrdému postihu.

Většina lidí si ovšem videa stahuje jen proto, aby se na ně mohla kdykoliv dívat. A pokud je nějak upravují, pak svou práci většinou neuveřejňují. Tím pádem se nedopouštějí žádného trestného činu. Je tedy jasné, že můžeme být v tomto případě v klidu – vše je naprosto legální.