Práce na kurzarbeit

Kurzarbeit-termín starší jak sto let a přesto mnoho z nás neví co tento pojem znamená. Jaká plusy a jaké mínusy přináší pro zaměstnance a zaměstnavatele?

Trochu historie pojmu kurzarbeit

Pojem kurzarbeit není vůbec čerstvá záležitost a tento pojem je už zažitý v pracovním prostředí přes sto let. Termín můžeme volně přeložit jako práci na zkrácený čas nebo krátká práce. Poprvé se tento termín objevil v 19. století v Německu. V roce 1931 právě Německo přistoupilo zákonně na omezení pracovní doby na 48 hodin týdně a o dva roky později tuto týdenní pracovní dobu snížilo znova na 40 hodin týdně. Německo následovaly další evropské země a svou týdenní pracovní dobu také upravili. Při krachu na newyorské burze ve 30.letech minulého století byl právě kurzarbeit jeden z nástrojů vlád zmírnit dopad této krize.

pracovní schůzka

Co je kurzarbeit

Práce na kurzarbeit ferovahypoteka.cz je dohoda mezi vládou a zaměstnavatelem o udržení zaměstnanosti v době krize. Spočívá to v tom, že zaměstnavatel v době krize nemusí propouštět zaměstnance, a tak prohlubovat ekonomickou krizi přistoupí podle kurzarbeitu pouze ke snížení úvazku u svých zaměstnanců a vláda poté zaměstnancům doplatí zbytek chybějící mzdy. Výhodou je jednoznačně to, že zaměstnanec nepřijde o svou práci a zaměstnanci nebudou muset po skončení krize hledat nové zaměstnance. Opatření je samozřejmě přechodné na krátkou dobu a zavádí se sektorově, aby nedošlo k narušení rovnováhy konkurence na trhu.

team work

Kurzarbeit versus ČR

Pojem kurzarbeit v České republice se objevil v roce 2015. Tento druh podpory se objevil také v roce 2020 v důsledku událostí s pandemií Covid 19, kdy byl vytvořen úplně nový program. Byl začleněn v rámci vládního programu Antivirus. Podle něj bylo možné hradit příspěvek po celou dobu vyhlášení nouzového stavu. Pro získání podpory bylo potřeba požádat příslušný úřad práce a uzavřít s ním dohodu. Zaměstnancům se schvalovala náhrada ve výši superhrubé mzdy. Podmínkou je samozřejmě, že zaměstnanec nesmí ukončit po celou dobu čerpání pracovní poměr se svým zaměstnavatelem.