Vhodné vybavení a hračky pro morčata

Morče je zvíře, o které se dokáží postarat děti ve věku zhruba od čtyř let. Zároveň se dítě učí i k jisté povinnosti a zodpovědnosti v rámci péče o živého tvora. Pozná, co vše obnáší náležitá péče o zvíře. Že se nejedná jen o hraní si s morčetem, ale je třeba mu dávat pravidelně najíst, čistit jeho obydlí apod. Přestože morče není náročné, je zapotřebí se mu věnovat. Toto chlupaté stvoření má silně vyvinutý sociální smysl.
morče u hračky
Morče dokonce svou typickou hlasitostí v podobě kvíkání vyjadřuje touhu po lidské pozornosti. Je vhodné nechat morče proběhnout po bytě či po pokoji. Jen je nezbytné řádně schovat veškeré elektrické kabely a dát mimo dosah jedovaté rostliny apod.

Proč jsou lepší dvě morčata než jedno?

Morčata potřebují společnost. Pokud se nebudete moci zvířeti věnovat denně, je vhodné si pořídit alespoň dvě morčátka, aby se tak necítila osamělá. Jestliže je morče samo a izolováno od lidské společnosti, může se stát depresivním. Do jedné klece lze umístit dvě samice či dva vykastrované samce. Reálné je i soužití dvou samců, kteří spolu vyrůstají od mláděte. Pokud si pořídíte a dáte dohromady samce se samicí, je vysoká pravděpodobnost, že se spáří a budou mít mladé. Prioritou je, abyste morčata řádně seznámili a nedošlo mezi nima k rivalitě či k jakémukoliv boji.
domek pro morče
Základ tvoří správná podestýlka

Ideální jsou hobliny. Piliny nejsou nejvhodnější variantou, neboť jsou velmi jemné a dráždí oči, stejně tak vnikají do nozder zvířete. Sláma může poranit oko. Jelikož oči morčete jsou vystouplé, jejich oči připomínající korálky, které jsou pro ně charakteristické, jsou zároveň tímto i velmi náchylné na možná poranění. Je vhodné při výběru podestýlky se poradit s odborníkem, tj. chovatelem.

Co vše náleží do obydlí morčete?

Kromě základní výbavy v podobě misky na jídlo, pítka na vodu, je dobré pořídit i hračky pro morčata. V rámci sortimentu zahrnující i speciální hračky pro morčata, si tak vybere každý. Určitě je vhodné pořídit tyto hračky, která jsou určená pro zvíře, tudíž je záruka, že nemohou morčeti ublížit ani po zdravotní stránce.