Nežádaní hosté

Jistě jste asi pochopili, že nemyslím například chobotnice, které také nejsou nejoblíbenější, nebo třeba hrocha. Ti se běžně v našich domácnostech nevyskytují, vyjma otylých otců rodin, jimž bývá někdy do hrochů spíláno. Ano, mám na mysli zcela jiné živočichy a to většinou ty nevelké vzrůstem, zato počtem.

Takových všelijakých potvor a fujtajblů existuje přímo děsivá spousta a některé doma máme, aniž to víme. Mezi nejmenší patří asi ti, které máme v polštářích a peřinách, máme-li staré péřové. Ti tvorové slují roztoči a v noci žerou kousky nás samotných. Tfuj.

šváb

Pak máme ještě větší nepřátele, které na rozdíl od roztočů již pouhým okem vidíme, a to jsou třeba blešky, vši a taková ta podobná žoužel. Tohle doma také nikdo nechce a ihned se této žoužele snaží zbavit.

Nu a pak je tu potvora největší, mající zcela výjimečně i deset centimetrů. Ne, fakt jsem to nepřehnal, tahle informace je ověřena, ale také je fakt, že u nás tak velký zaznamenán nebyl. Kdo? No přece šváb.

Ne obyvatel jisté části Německa, ale ani elektronická součástka a ani fazole. Je to živočich, latinsky blattodea. A patří do řádu hmyzu. To, že se se dále dělí do sedmi nižších taxonů už myslím není podstatné, stejně jako to že do sesterských stejných skupin patří třeba kudlanky.

švábi

Nu a my, když je máme doma, se jich musíme zbavit. Je to lítý a tuhý boj, a proto je lépe mu předcházet, jenže ne vždy se to podaří a lidi v některých panelácích to dost dobře nemohou ovlivnit. Proto proti potvorám nastupuje nepřítel, jež se zove deratizací. Deratizace švábů je vlastně zbraň, která je ničí, ale také by měla bránit dalšímu množení. A aby autor článku nebyl za hlupáka, správně by mělo být dezinsekce, neb deratizace jako taková se týká pouze hryzců, tedy hlodavců. Ale v každém případě nevadí, když si to spletete, důležité je to, že zde máte odkaz kam si zavoláte o pomoc.